FIRST Lego League је међународно такмичење ученика од 9 до 16 година. Основано је пре две деценије од стране америчке организације FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) и Lego Education фондације. Одржава се у стотину земаља са учешћем преко 300000 деце широм света. Циљ је да се ученици кроз осмишљен програм изазова заинтересују за науку, технику, инжењерство и математику. Тема овогодишњег изазова је била „У орбиту“ где је било потребно уочити проблем и наћи решење за човекова дуга путовања свемиром. Поред научног пројекта и истраживања ученици показују колико су усвојили основне вредности овог програма (тимска сарадња, поштовање и помагање другима) као и своје вештине у изради и програмирању Lego робота за решавање јединствених задатака у такозваној игри са роботом.

У финалу овогодишњег турнира, који се 2. фебруара одржао у Основној школи „Илија Бирчанин“ у Земун Пољу, уз учешће 18 тимова и екипа Основне школе „Вук Караџић“ показала је своје резултате после неколико месеци рада на истраживању и на програмирању и конструкцији робота. Ученици су показали своје решење у базену у симулацији бестежинског стања и припреми за свемирска путовања и програм вежби осмишљених за простор без гравитације. Наш тим под називом „Вуконаути“ чинило је 11 ученика од петог до осмог разреда: Дејан Керкез, Вук Јакић, Огњен Јовандић, Ања Јанковић, Дуња Бјелић, Марина Радивојша, Ана Стојковић, Ана Липован, Александар Трајковски, Предраг Ковачевић и Борис Бодрожић. Несебичну менторску помоћ пружиле су наставнице биологије и географије, Татјана Чубрило и Наташа Шуљан, а вођа екипе је био наставник техничког Горан Гојков. Припрему су помогли и многи родитељи, а захвалност дугујемо и ронилачком клубу „Орка“.

Резултат није изостао. За целокупан изглед тима, начин презентације, осмишљавање штанда, екипа је добила награду за најбољи визуелни идентитет. Са друге стране ни наша техничка решења нису остала незапажена, па са поносом носимо титулу првака у дизајну и програмирању робота.

Организатор овогодишњег турнира у Србији је удружење грађана „EduLab“ из Београда и „Zavod Super Glavce“ из Словеније, уз подршку компаније „VIP mobile“.

201819 Vukonauti

ФОТО ГАЛЕРИЈА