Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележен је у нашој школи 24. фебруара, под називом „Дан розе мајица“. Организовали смо различите активности и на тај начин промовисали превенцију и заштиту деце и ученика од насиља и дискриминације. Том приликом смо указали на: значај толеранције, емпатије, поштовања права и различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата. Активности поводом обележавања Међународног дана борбе против вршњачког насиља реализовали смо кроз одржавање радионица, кроз изложбе и остале активности које су у школи прихватљиве.

Прича о Дану розе мајица
Широм света се последњa средa у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес Мек Нил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршку дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама. Међународни дан борбе против вршњачког насиља се симболично широм света обележава последње среде у фебруару.

202021 roze